Akademik Personele Baskılar Sürüyor…

Akademi Susmayacak Platformu, YÖK Disiplin Kurulu tarafından  “Görevinden Çekilmiş Sayılma” cezası verilen Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Mukaddes Akdeniz ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. İlginize sunuyoruz.

 

YÖK Disiplin Kurulu “Görevinden Çekilmiş Sayılma” Cezası Verdi,
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
YÖK Disiplin Kurulu’nun Yaptığı Hukuksuzdur, Mahkemeye Başvurun Dedi…
Son günlerde ardı arkası kesilmeyen bilim insanlarına yönelik saldırıların son örneği ve somut halkası ile yüz yüze geldik. Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Çocuk Gelişimi Programında Öğretim Görevlisi olarak çalışan ve aynı zamanda Eğitim Sen işyeri temsilcisi olan Mukaddes Akdeniz bir süre önce bir öğrencisinin Çanakkale Savaşı’na ilişkin hazırladığı sunumunda savaşı Türkiye’nin kazanma nedenini “imamların, evliyaların cübbeleriyle gelerek savaşı yürüttüğü” gerekçesine bağlaması üzerine sunumu bilimsel bulmadığını ve okulun bir bilim yuvası olduğundan yola çıkarak; “pirlerin, imamların ve meleklerin” bilimsel bir açıklaması olmadığını dile getirmiştir.
Öğrencinin bu diyalogdan yola çıkarak rektörlüğe dilekçe ile şikayette bulunması üzerine Rektörlük, Akdeniz hakkında “devleti küçük düşürücü, milletin milli ve manevi değerlerini küçümseyen belli etnik grupları ön plana çıkartmaya çalışan, genel anlamda siyasi görüşlerini öğrencilere empoze eder nitelikte söylemlerde bulunduğu” iddiasıyla soruşturma açmış ve kamu görevinden çıkarma ile cezalandırılması teklifiyle YÖK disiplin kuruluna göndermiştir.
Mukaddes Akdeniz’in konuyu görüşmek üzere gittiği rektör yardımcısı Prof. Dr. Osman Şimşek ise kendisine üyesi olduğu Eğitim-Sen’den istifa etmesi gerektiğini söylemiş, aynı zamanda konuşmalarına dikkat etmesi gerektiğini belirtmiş, aksi takdirde “gözaltına alınabileceği” imasında bulunmuştur.
Bu görüşmeyi takiben bu defa CHA muhabiri Ferhat Akgül aracılığıyla, Mukaddes Akdeniz’in gözleri bantlı fotoğrafları eşliğinde Çanakkale şehitlerine hakaret ettiği, “Kürt halkının özgürlük savaşını övdüğü” vb. iddialara yer verilen bir haber yayımlanmış ve pek çok yazılı basın organında ve sosyal medyada bu haber dolaşıma sokularak Akdeniz’in kişi hak ve özgürlükleri hiçe sayılmış, hakkında şu sıralarda örneklerini sıkça gördüğümüz bir tür linç kampanyası başlatılmıştır. Akdeniz’in ihtiyati tedbir kararıyla açtığı dava basın özgürlüğü gerekçe gösterilerek reddedilirken, terörle mücadelenin hazırladığı fezlekelerle, basında çıkan bu haberler ihbar kabul edilip savcılık tarafından hakkında soruşturma başlatılmıştırMukaddes Akdeniz bu süreç boyunca okulda da akademik ve psikolojik linçe, yıldırma ve yalnızlaştırmaya tabi tutulmuş, hem sözlü olarak hem de e-posta yoluyla pek çok hakarete maruz bırakılmıştır.
Mukaddes Akdeniz’in YÖK Yüksek Disiplin Kurulu’nun 28.02. 2013 tarihli kararıyla yeterli inceleme ve mevzuata uygun soruşturma yapılmadan, üretilmiş gerekçelere dayandırılarak  “Görevinden Çekilmiş Sayılma” cezası ile cezalandırılmasına karar verilmiştir. Yükseköğretim kurumları disiplin kurullarında sendika temsilcisinin bulunması” başlıklı 20.maddesiyle, hakkında disiplin soruşturması yürütülen kamu görevlisinin üyesi olduğu sendikanın temsilcisi, yükseköğretim kurumları disiplin ve yüksek disiplin kurullarında yer alacağı kurala bağlanmış olduğu halde bu hükme uyulmamış ve sendika temsilcisinin soruşturmada yer alması engellenmiştir. Çalışma Bakanlığı da Eğitim- Sen’in başvurusu üzerine yapılan işlemin yasalara aykırılı olduğunu,  YÖK’ün bu kararının hukuksuzluğunu tespit etmiş ve mahkemeye başvurulabileceği belirtilmiştir. Mukaddes Akdeniz’in “işini yitirmesi”ne kadar olan gelişmeler aynı zamanda iktidar odaklarının otoriter, anti –demokratik, akademik özgürlükleri ve öğretim üyesinin onurunu hiçe sayan yaklaşımlarını, iş güvencesi yokluğunu, örgütlenme hakkının kolayca ihlal edilebileceğini gözler önüne serer niteliktedir.
Mukaddes Akdeniz bugün pek çok üniversitede yaşanan hak ihlallerinin, akademik özgürlüklerin hiçe sayılmasının, yıldırmanın, hedef göstermenin bütün boyutlarına maruz bırakılmıştır. Bu bağlamda tüm üniversite bileşenlerini ve bu alanda mücadele etmek azim ve kararlılığı içindeki yapıları arkadaşımızla dayanışmaya, arkadaşımızın yürüteceği hukuk, demokrasi ve akademik özgürlük mücadelesinde yanında olmaya çağırıyoruz.
AKADEMİ SUSMAYACAK PLATFORMU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s