Bilim Bir Kez Daha Kazandı

Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu'nun Dilovası’ndaki  çevre kirliliği konusunda bilimsel araştırma bulgularını yayınlaması Türkiye'de bilim ve iktidar ilişkilerinin açığa çıkmasında  bir turnusol kağıdı işlevi gördü.
Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun Dilovası’ndaki çevre kirliliği konusunda bilimsel araştırma bulgularını yayınlaması Türkiye’de bilim ve iktidar ilişkilerinin açığa çıkmasında bir turnusol kağıdı işlevi gördü.

Doğa, Toplum ve Bilim kazandı…
Üniversiteleri siyasilere ve sermayeye hizmet etmeye zorlayan kapanı kırdık.
Gezi Ruhu kazandı.
Direnenler kazandı.
Özgür üniversite ve Özgür toplum kazandı.
Öyküyü anımsayalım…
Prof. Dr. Onur Hamzaoğlu, Dilovası’ndaki çevre kirliliği konusunda bilimsel araştırma bulgularını açıklayarak halkı bilgilendirdi. Maalesef Kocaeli Üniversitesi bundan rahatsız oldu!!! Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü kendisinin bilgilendirilmediği ve henüz araştırmanın bir dergide yayımlanmadığı gibi gerekçelerle halkın bilgilenme hakkı ve akademisyenin toplumsal sorumluluğu gibi evrensel ilkeleri çiğneyerek Prof. Hamzaoğlu’na halkı bilgilendirdiği için UYARI cezası verdi.
Prof. Hamzaoğlu ise bu cezaya Kocaeli 2. İdare Mahkemesi’nde dava açarak itiraz etti.
Kocaeli 2. İdare Mahkemesi maalesef uyarı cezasını oy çokluğu ile hukuka aykırı bulmadı.
Bunun üzerine Prof. Hamzaoğlu Kocaeli 2. İdare Mahkemesi kararına bir üst yargı organı olan Sakarya Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz etti.
Mahkeme;
Üniversitenin Hamzaoğlu’nu suçlarken, hangi davranışının hangi disiplin suçunu oluşturduğunu, suçlamasını hangi delillere dayandırdığını belirtmediğini, suç oluşturduğunu ileri sürdüğü davranışların hukuki nitelendirmesini yapmadığını, bütün bunlarla bağlantılı olarak hangi suçun oluştuğunu bildirmediğini, yöntemine uygun olarak savunma hakkının kullanılmasına olanak sağlamadığını, oysa Anayasa ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Uyarınca herkesin kendisine yöneltilen isnadın nedeninden ve niteliğinden haberdar olma hakkı olduğunu, bu olmadan savunma hakkının kullanılamayacağını, belirterek disiplin cezası verilmesinin hukuka aykırı olduğuna ve cezanın oybirliği ile iptaline karar vermiştir.
Mahkemenin tespiti çok yerindedir: Rektörlük, Soruşturmacı Rektör Yardımcısı, soruşturma hukukuna uygun olarak suçu, suç kanıtlarını belirtememiştir. Çünkü ortada Hamzaoğlu’nun işlediği bir disiplin suçu yoktur…
Ey muktedirler ve onun memurları, bilim insanlarının çalışmalarını halka adamalarını engelleyemeyeceksiniz!
Gerçekler gizlenemez. Er ya da geç ortaya çıkar, çıkartılır. Sermaye iktidarının doğayı ve insanlığı, bugünü ve geleceği büyük bir tahribata uğrattığını Onur Hamzaoğlu gözler önüne sererek; bilim insanlarının onuru olmuş, hepimize cesaret aşılamıştır.
Özgür bilgiyi üreteceğiz. Toplum özgürleşecek!
Diren Türkiye.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s