Sivas Katliamının Yıldönümünde Gezi Ruhuyla Meydandayız

Sivası UnutmaSivas Katliamı’nın 20’nci yıldönümü dolayısıyla Sivas ve Ankara’da anma etkinlikleri yapılacak. Etkinliklerin biri 2 Temmuz’da Sivas’ta Madımak Oteli önünde gerçekleşecek, Ankara’da ise Saat 17.00 da Toros Sokak’tan başlayacak yürüyüşün ardından Kolej meydanında bir miting yapılacağı duyuruldu.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin öncülüğünde aralarında KESK’in de bulunduğu çok sayıda kitle örgütü Mülkiyeliler Birliği’nde bir basın toplantısı düzenleyerek 2 Temmuz programını açıkladı.

Kuruluşlar adına basın açıklamasını yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül, 2013 yılının Madımak Katliamının 20. Yılı olduğunu hatırlatarak, “Madımak 20 yıldır yanıyor. Madımak’ta sazımız, sözümüz, özümüz, deyişimiz, semahımız, romanımız, sanatımız, kültürel inançsal değerlerimiz katledilmiştir” dedi.

AKP'nin Ortadoğu'da emperyalist planları hayata geçirmek ve gerici   projelerini hayata geçirmek için attığı mezhepçi politikaların sembolü Başlı başına bir doğa katliamı olan 3. köprüye Alevi katliamlarına imza atan Yavuz Sultan Selim adı verilmesi oldu.
Bir doğa katliamı olan 3. köprü projesine Alevi katliamlarına imza atan Yavuz Sultan Selim adı verilmesi AKP’nin gerici projelerini ve Suriye’ye yönelik emperyalist planlarını hayata geçirmek için yoğunlaştırdığı mezhepçi politikaların sembolü oldu.

Madımak Katliamı davasında “zaman aşımı kararını” ve bu karar hakkında Başbakan Erdoğan’ın “Bu karar Türkiye’ye hayırlı olsun” sözlerini unutmadıklarını belirten Bülbül, “Başbakanın “Cemevi cümbüşevi’ diyerek dozerle sefer etmesini, cemevine “ucube’ demesini, katil fetvacı “Ebu Suud’ hakkında hem Çorum’da övgü dolu sözler sarf etmesini unutmadık. Başbakan ve devlet bürokrasisi inkar, nefret ve şiddet politikasına inadına devam ediyor. 3. Boğaz Köprüsüne Yavuz adı verilmiş olması bunun en açık göstergesidir” diye konuştu.

Bülbül, AKP’nin İstanbul da 23 Haziran’da Kadıköy’de yapılan miting ve Madımak Katliamı Yıldönümü öncesinde “2. Alevi Açılımı”nı gündeme getirdiğine dikkat çekerek, “Bunun sebebinin Gezi Parkı Eylemleriyle Türkiye’de oluşan demokratik muhalefeti güdükleştirmek, Alevilerin bu eylemlere katılımlarının önün kesmek, Kadıköy Mitingimizi ve Madımak Katliamı 20. Yıl anmasına katılımı önlemek için yapılmıştı. “2. Alevi Açılımı’ AKP’nin “devşirme Alevileri kullanarak AKP Aleviliği yaratma projesidir” şeklinde konuştu. Bülbül, “Madımak Katliamı İnsanlığa karşı işlenmiş bir suçtur”, “Zaman Aşımı kararını tanımıyorum” “Madımak utanç müzesi olsun” diyen tüm yurttaşları 2 Temmuz da Sivas’a Madımak önüne gelmeye çağırdı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de Başbakan’ın herkesi tehdit ettiği gibi Alevileri de tehdit ettiğini iddia etti. “Hükümet yeni bir Alevilik yaratmaya çalışıyor” diyen Geçmez, Gezi Parkı eylemlerine yönelik polis müdahalesini de kınadı. KESK Genel Mali Sekreteri Ali Berberoğlu da “Eğer bir ülkede emekçilerin 1 Mayısı’nı nerede kutlayacaklarına başbakan tek başına karar veriyorsa, bir kadının kaç doğuracağına bir kişi karar veriyorsa bir yandan da başkanlık sistemini dayatıyorsa burada padişahlık özlemi vardır. Artık buraya destek veriyoruz şeklinde açıklamaların dan öte hepimizin Pir Sultan olma zamanı gelmiştir” dedi.

2 Temmuz’da Ankara’da da Saat 17.00 da Toros Sokaktan başlayacak yürüyüşün ardından Kolej meydanında bir miting yapılacağı duyuruldu. – Ankara

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s