Öğrenci Yurtlarında Harem-Selamlık Dönemi

Görsel

EĞİTİM SEN ANKARA ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ (5 No’lu) Kadın Komisyonu’nun Basın Bildirisi:

Ankara başta olmak üzere birçok şehirde YURTKUR’a bağlı yurtlarda, öğrencileri ve emekçileri etkileyecek sessiz sedasız bir dönüşüm yaşanmaktadır.

AKP cinsiyetçi politikalarına bir yenisini daha eklemektedir. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın verdiği gizli talimat doğrultusunda, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) bünyesindeki yurtlarda, yurt yerleşimlerinin “kız” ve “erkek” öğrenci yurtları olarak ayrıştırılması planlanmaktadır. Başlayan bu “harem-selamlık” dönüşümü, 23 Mayıs 2013 tarihinde YURTKUR genel müdürlüğü görevine getirilen Recep Kaymakcan tarafından uygulamaya koyulmuştur. Bu doğrultuda, ilk adımlar hemen atılmış,

– İstanbul’da bulunan Kadırga ve Edirnekapı karma öğrenci yurtlarının karma nitelikleri ortadan kaldırılmış, kadın ve erkek yurtları birbirinden tamamen ayrılmıştır.

– Ankara’da bulunan Atatürk Öğrenci Yurdu, karma niteliği kaldırılarak kadın yurdu haline getirilmiştir.

AKP bu konuda hızla yol almayı, düzenlemeyi üniversite öğrenci kayıt dönemi gelmeden önce tamamlamayı planlamaktadır. Düzenleme birçok kadın ve erkek öğrencinin yurt yerlerinin değişmesi, üniversitelerinden uzağa gönderilmeleri anlamına gelecektir. Uygulama, yurtlarda çalışan personeli de benzer yönde etkileyecektir.

Karma yurtlara dönük bu “harem-selamlık” uygulaması, üniversite yaşam alanlarının AKP’nin kendi toplum kurgusuna göre programlanması ve muhafazakâr cinsiyetçi politikaların kalıcı hale getirilmesi anlamına gelmektedir. Kadın düşmanlığı alenîleşen AKP’nin bu adımı, özellikle de kadınlar için, geleneksel ve dinsel ahlak kodlarıyla tanımlanan baskılayıcı bir yaşam formuna sıkıştırılmak demektir.

Eğitim Sen Ankara Üniversiteler Şubesi olarak bu düzenlemenin karşısındayız.

Konu ile ilgili basını kamuoyunu bilgilendirmekte duyarlı olmaya davet ediyoruz.

 

Öğrenci Yurtlarında Harem-Selamlık Dönemi” üzerine 3 yorum

  1. EĞİTİM SEN ANKARA ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ (5 No’lu) Kadın Komisyonunda erkek üye var mı? yoksa siz de mi haremlik selamlık uygulamasına geçtiniz?

    1. Kadın komisyonu olduğu için erkek üye yok… Ama sendika bünyesinde tüm üyeler özgür bireyler olarak eşit olduğundan kadın üyelerle erkek üyeler arasında kaçgöç de yok. Anlaşıldı mı?

  2. atauni de durum aynısı olacak diyorlar (kaynak:yurttan resmi olmayan ama birinci ağızdan yetkililer). benim anlamadığım neden resmi bir yazı gelmiyor.perişan olacağız yollarda her zaman.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s