Homofobik Nefret Söylemine Hayır!

Resim

BASINA VE KAMUOYUNA

Mardin Artuklu Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Levent ŞENTÜRK hakkında,

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Bölümü yüksek lisans dersinde “Queer ve Mimarlık” kapsamında yapılacak söyleşi kampüs dışından gelen tehditler sonucu iptal edildi!

Mardin Artuklu Üniversitesi’nde 17 Nisan 2014 tarihinde yapılması planlanan, Kaos GL’den Ali Erol’un ‘Hastalıktan Hak Talebine Eşcinselliğin Anlamlandırılışının Seyri’ ve Prof. Dr. Selçuk Candansayar’ın ‘Sağlık, Psikiyatri, Tıbbın İdeolojisi ve Heteroseksizm’ başlıklı konuşmalarla katılacakları bir konferans düzenlenecekti. Ancak, İlke Haber Ajansı’nda çıkan “Mardin Artuklu Üniversitesi ne yapmaya çalışıyor?” başlıklı haberin ardından Rektörlük tarafından konferans iptal edildi. Etkinliği “ahlâksız” olarak nitelendiren haberde Mardin DOST Der’in “bu iğrenç paneli en sert bir şekilde kınıyoruz” açıklamasına yer verildi. Ardından, dogruhaber.com’da M. Müfit Yaray imzasıyla 17 Nisan 2014’te yayınlanan “İptal Yetmez, Bu Ahlaksızlar Mardin’den Gitmeli” başlıklı yazıyla konferansı organize eden Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Yrd.Doç.Dr. Levent Şentürk’ün kişiliğine yönelik ağır saldırılarda bulunuldu. Şentürk’ü “sapık” olarak adlandıran yazıda, Mardinliler, Şentürk’ü şehri terk etmeye zorlaması yönünde kışkırtıldı. Bu yazının satır aralarında ‘Hatırlanacağı gibi daha önce de Aziz Nesin ve beraberlerindekiler Sivas’ta halkı dini duyguları açısından tahrik etmiş ve bunun sonu çok korkunç olmuştu.’ gibi açıkça tehdide varan söylemler yer aldı. Bu haberin sonucunda da Rektörlük’ün aldığı bir kararla konferans iptal edildi.

Yrd.Doç.Dr. Levent Şentürk’ün yürütmekte olduğu bir yüksek lisans dersinin içeriğini belirleme, bu ders kapsamında yer verdiği bir konferansta öğrencilerle tartışma yürütme imkanı engellenmiştir. Yüksek Öğretim Kurumlarının Özerkliği ve Akademik Özgürlük Üzerine Lima Bildirgesi’nde de ifade edildiği üzere, “Akademik çevrenin tüm üyeleri herhangi bir ayrım yapılmaksızın ve devletten ya da herhangi bir başka kaynaktan gelebilecek müdahale veya baskı endişesini taşımadan işlevlerini yerine getirme hakkına sahiptir”. “Akademik çevrenin öğretimle ilgili tüm üyeleri, öğretimin kabul edilmiş ilkelerine, standartlarına ve yöntemlerine tabi olarak, herhangi bir müdahaleye maruz kalmaksızın öğretme hakkına sahiptir”.

Yrd.Doç.Dr. Levent Şentürk’ü hedef alan bu haberler sadece akademik özgürlükleri ihlal etmekle kalmayıp, Şentürk’e karşı bir ağır hakaret, nefret söylemi yoluyla Sivas olayını da hatırlatarak göz dağı vererek tehdit etmekte ve halkı kendisine  karşı saldırmaya çağırmaktadır.

Cinsel yönelim ve cinsiyet kimliği gerekçesi ile homofobi ve transfobiyi barındıran bu haberler, gey, trans, biseksüel ve intersekslere (LGBTİ) yönelik nefret söylemleri kabul edilemez. Biz Eğitim Sen İzmir 3, Ankara 5 ve İstanbul 6 Nolu Üniversiteler şubeleri olarak Yrd. Doç. Dr. Levent Şentürk’ün kişiliğine yönelik her türlü hakaret ve nefret söylemine karşı tavır sergilemeyi en büyük sorumluluklarımız arasında görmekteyiz. Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü ve Mimarlık Fakültesi Dekanlığı’nı, Akademik özgürlüklerin en ağır şekilde ihlali ile kendi kurumlarını da hedef alan bu saldırgan haberlere karşı sessiz kalmalarından dolayı kınıyoruz. İçerikleri açıkça suç teşkil eden bu haberlerle ilgili olarak hukuki sürecin bir an önce başlatılmasını talep ediyoruz.

 EĞİTİM SEN İZMİR 3 NOLU ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ

EĞİTİM SEN ANKARA 5 NOLU ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ

EĞİTİM SEN İSTANBUL 6 NOLU ÜNİVERSİTELER ŞUBESİ

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s